01:52
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Nocpix Thermal Imaging monocular - LUMI - Mini but Mighty
1 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
2 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
3 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
4 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
5 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
6 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
7 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
8 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
9 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
10 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
11 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
12 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
13 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
14 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
15 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
16 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
17 of 17 images
NOCPIX 4x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular, 640x512, Black, LUMI-H35
Tap Tap to Zoom
Documents
- Magnification:
- 2.5 - 20 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 1024x768 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 65S-THM-NCPX3-LUMI-H35
MPN: LUMI-H35
UPC: 850048751422
List: $2,450.00Save 10%
$2,199.00
SP Bucks$43.98
Product Info for NOCPIX 2.5-20x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular
NOCPIX 2.5-20x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular is part of our larger variety of NOCPIX Optics. You should definitely browse the full variety of Thermal Imaging Optics from NOCPIX that we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for NOCPIX 2.5-20x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular:
| Manufacturer: | NOCPIX |
| Magnification: | 2.5 - 20 x |
| Color: | Black |
| Field of View, Linear: | 12.5 - 9.4 m at 100 m |
| Resolution: | 1024x768 pixels |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Weight: | 345 g |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Exit Pupil: | 10 mm |
| Operating Temperature: | -20 - 50 Celsius |
| Range of Detection: | 1800 m |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 18 mK NETD |
Features of NOCPIX 2.5-20x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular:
- Compact and lightweight
- 12μm detector
- F0.9 objective lens
- AMOLED 1024×768
- Smooth digital zoom
- Ultraclear mode
- Eye protection with low brightness, color palette and warm hue
- Electronic image stabilization
Package Contents:
- NOCPIX 2.5-20x 35mm LUMI H35 Compact Thermal Monocular
- LUMI series Thermal Imaging Monocular
- Portable bag
- 18650 Battery × 2
- 18650 battery charger
- Data cable
- Neck Strap
- Lens cleaning cloth
- Quick start guide