05:55
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Nitecore P30i 2000 Lumen 1093 Yard Long Throw Flashlight
1 of 13 images
Nitecore P30i 2000 Lumen 1093 Yard Long Throw Flashlight, Black, 6952506406562
2 of 13 images
Nitecore P30i 2000 Lumen 1093 Yard Long Throw Flashlight, Black, 6952506406562
3 of 13 images
Nitecore P30i 2000 Lumen 1093 Yard Long Throw Flashlight, Black, 6952506406562
4 of 13 images
Nitecore P30i 2000 Lumen 1093 Yard Long Throw Flashlight, Black, 6952506406562
5 of 13 images
Nitecore P30i 2000 Lumen 1093 Yard Long Throw Flashlight, Black, 6952506406562
6 of 13 images
Nitecore P30i 2000 Lumen 1093 Yard Long Throw Flashlight, Black, 6952506406562
7 of 13 images
Nitecore P30i 2000 Lumen 1093 Yard Long Throw Flashlight, Black, 6952506406562
8 of 13 images
Nitecore P30i 2000 Lumen 1093 Yard Long Throw Flashlight, Black, 6952506406562
9 of 13 images
Nitecore P30i 2000 Lumen 1093 Yard Long Throw Flashlight, Black, 6952506406562
10 of 13 images
Nitecore P30i 2000 Lumen 1093 Yard Long Throw Flashlight, Black, 6952506406562
11 of 13 images
Nitecore P30i 2000 Lumen 1093 Yard Long Throw Flashlight, Black, 6952506406562
12 of 13 images
Nitecore P30i 2000 Lumen 1093 Yard Long Throw Flashlight, Black, 6952506406562
13 of 13 images
Nitecore P30i 2000 Lumen 1093 Yard Long Throw Flashlight, Black, 6952506406562
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 2000 lumens
- Charger Type:
- USB-C
- Bulb Type:
- CREE XHP35 HI LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 3N-FL-NTC97-6952506406562
MPN: FL-NITE-P30i
UPC: 6952506406562
12% Bonus Bucks
List: $167.00Save 16%
$139.95
SP Bucks$16.79
Product Info for Nitecore P30i CREE XHP35 HI LED 1093 Long Throw Flashlight
Nitecore P30i CREE XHP35 HI LED 1093 Long Throw Flashlight belongs to our greater selection of Nitecore Lights. Make sure to look into the entire variety of Lights from Nitecore which we offer at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Nitecore P30i CREE XHP35 HI LED 1093 Long Throw Flashlight:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Anti-Scratch |
| Fabric/Material: | Aerospace-Grade Aluminum Alloy |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 2000 lumens |
| Battery Life: | 100 hours |
| Charger Type: | USB-C |
| Bulb Type: | CREE XHP35 HI LED |
| Beam Distance: | 1093 yds |
| Lens Material: | Mineral Glass |
| Lens Finish: | Anti-Scratch |
| Length: | 6.99 in |
| Width: | 2.56 in |
| Height: | 2.56 in |
| Weight: | 9.01 oz |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of Nitecore P30i CREE XHP35 HI LED 1093 Long Throw Flashlight
- RSW2i USB-C Remote Switch
- Rechargeable via USB-C port
- Built-in power indicator that flashes to show power level remaining
Package Contents:
- Nitecore P30i CREE XHP35 HI LED 1093 Long Throw Flashlight
- 21700 Rechargeable Li-Ion Battery
- Remote Switch RSW2i (Cable Part)
- USB-C Charging Cable
- CR123 Battery Magazine
- Clip
- Spare O-Ring
- Holster