04:54
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Nitecore P20UV V2 1000 Lumen LED Flashlight
1 of 11 images
Nitecore P20UV V2 1000 Lumen LED Flashlight, Black, 6952506406401
2 of 11 images
Nitecore P20UV V2 1000 Lumen LED Flashlight, Black, 6952506406401
3 of 11 images
Nitecore P20UV V2 1000 Lumen LED Flashlight, Black, 6952506406401
4 of 11 images
Nitecore P20UV V2 1000 Lumen LED Flashlight, Black, 6952506406401
5 of 11 images
Nitecore P20UV V2 1000 Lumen LED Flashlight, Black, 6952506406401
6 of 11 images
Nitecore P20UV V2 1000 Lumen LED Flashlight, Black, 6952506406401
7 of 11 images
Nitecore P20UV V2 1000 Lumen LED Flashlight, Black, 6952506406401
8 of 11 images
Nitecore P20UV V2 1000 Lumen LED Flashlight, Black, 6952506406401
9 of 11 images
Nitecore P20UV V2 1000 Lumen LED Flashlight, Black, 6952506406401
10 of 11 images
Nitecore P20UV V2 1000 Lumen LED Flashlight, Black, 6952506406401
11 of 11 images
Nitecore P20UV V2 1000 Lumen LED Flashlight, Black, 6952506406401
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Beam Color:
- UV, White
- Light Output:
- 1000 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- CREE XP-L2 V6 LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 18650, CR123A
- Package Type:
- Box
Code: 3N-FL-NTC96-6952506406401
MPN: FL-NITE-P20UVV2
UPC: 6952506406401
List: $95.94Save 17%
$79.95
SP Bucks$1.60
Product Info for Nitecore P20UV V2 CREE XP-L2 V6 LED Flashlight
Nitecore P20UV V2 CREE XP-L2 V6 LED Flashlight belongs to our big selection of Nitecore Lights. You should definitely browse the full collection of Lights from Nitecore that we offer at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Nitecore P20UV V2 CREE XP-L2 V6 LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Flashlight Application: | Outdoor, Tactical, Law Enforcement |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aerospace-Grade Aluminum Alloy |
| Beam Color: | White, UV |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Battery Life: | 46 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | CREE XP-L2 V6 LED |
| Beam Distance: | 179 yds |
| Lens Material: | Mineral Glass |
| Lens Finish: | Anti-Scratch |
| Length: | 5.95 in |
| Width: | 1.25 in |
| Height: | 1.02 in |
| Weight: | 4.71 oz |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A, 18650 |
| Package Type: | Box |
Features of Nitecore P20UV V2 CREE XP-L2 V6 LED Flashlight
- 4x ultraviolet (UV) LEDs with 320mW
- Strobe Ready mode for easy one-handed activation
- 3 selectable modes: Daily, Tactical, and Law Enforcement
- Compatible with a 18650 battery or 2x CR123A/RCR123A (Battery not included)
Package Contents:
- Nitecore P20UV V2 CREE XP-L2 V6 LED Flashlight
- CR123 Battery Magazine
- NTH20 Holster
- Lanyard
- Clip
- Spare O-Ring