1 of 5 images
Nitecore NL2155HPi 5500mAh Rechargeable 21700 Battery for i Series
2 of 5 images
Nitecore NL2155HPi 5500mAh Rechargeable 21700 Battery for i Series
3 of 5 images
Nitecore NL2155HPi 5500mAh Rechargeable 21700 Battery for i Series
4 of 5 images
Nitecore NL2155HPi 5500mAh Rechargeable 21700 Battery for i Series
5 of 5 images
Nitecore NL2155HPi 5500mAh Rechargeable 21700 Battery for i Series
Tap Tap to Zoom
We’ve just added this new product to Shoptics. Be the first to get it!
- Color:
- Yellow
- Battery Capacity:
- 5500 mAh
- Length:
- 3.06 in
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: 3N-BT-NEFT06-6952506497225
MPN: 6952506497225
UPC: 6952506497225
List: $29.99Save 10%
$26.95
SP Bucks$0.54
Product Info for Nitecore NL2155HPi 5500mAh Rechargeable 21700 Battery for i Series
Nitecore NL2155HPi 5500mAh Rechargeable 21700 Battery for i Series is part of our larger selection of Nitecore Batteries & Accessories. Remember to browse the entire collection of Batteries & Accessories from Nitecore which we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Nitecore NL2155HPi 5500mAh Rechargeable 21700 Battery for i Series:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Color: | Yellow |
| Battery Capacity: | 5500 mAh |
| Length: | 3.06 in |
| Weight: | 2.72 oz |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Width: | 0.86 in |
| Height: | 0.86 in |
Features of Nitecore NL2155HPi 5500mAh Rechargeable 21700 Battery for i Series
- Features a 5500mAh capacity
- Continuous 20A discharge current
- Made for I series lights like P20iX, P23i, SRT7i, etc.
- Overcharge/discharge protection circuits
Package Contents:
- Nitecore NL2155HPi 5500mAh Rechargeable 21700 Battery for i Series