1 of 1 images
Nitecore NL1836R 3600mAh USB-C Rechargeable 18650 Battery, Yellow, BAT-NITE-18650-NL1836R
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Yellow/Black
- Battery Quantity:
- 1
- Battery Capacity:
- 3600 mAh
- Length:
- 2.8 in
- Condition:
- New
- Battery Type:
- 18650, Lithium Ion
Code: 3N-BT-FDBX-BAT-NITE-18650-NL1836R
MPN: BAT-NITE-18650-NL1836R
UPC: 6952506495993
List: $36.03Save 39%
$21.95
SP Bucks$0.44
Product Info for Nitecore NL1836R 3600mAh USB-C Rechargeable 18650 Battery
Nitecore NL1836R 3600mAh USB-C Rechargeable 18650 Battery is part of our large collection of Nitecore Batteries & Accessories. You should browse the complete selection of Batteries & Accessories from Nitecore which we have at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Nitecore NL1836R 3600mAh USB-C Rechargeable 18650 Battery:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Color: | Yellow/Black |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 3600 mAh |
| Length: | 2.8 in |
| Weight: | 1.76 oz |
| Condition: | New |
| Battery Type: | 18650, Lithium Ion |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
Package Contents:
- Nitecore NL1836R 3600mAh USB-C Rechargeable 18650 Battery
- Nitecore NL1836R Battery