1 of 9 images
Nitecore NL169 950mAh Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169
2 of 9 images
Nitecore NL169 950mAh Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169
3 of 9 images
Nitecore NL169 950mAh Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169
4 of 9 images
Nitecore NL169 950mAh Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169
5 of 9 images
Nitecore NL169 950mAh Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169
6 of 9 images
Nitecore NL169 950mAh Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169
7 of 9 images
Nitecore NL169 950mAh Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169
8 of 9 images
Nitecore NL169 950mAh Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169
9 of 9 images
Nitecore NL169 950mAh Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Yellow/Black
- Battery Quantity:
- 1
- Battery Capacity:
- 950 mAh
- Length:
- 1.34 in
- Battery Type:
- 16340, Lithium Ion
Code: 3N-BT-OBE34-BAT-NITE-16340-NL169
MPN: BAT-NITE-16340-NL169
UPC: 6952506496242
List: $17.95Save 45%
$9.95
SP Bucks$0.20
Product Info for Nitecore NL169 950mAh Rechargeable 16340 Battery
Nitecore NL169 950mAh Rechargeable 16340 Battery belongs to our massive selection of Nitecore Batteries & Accessories. Don't forget to take a look at the entire variety of Batteries & Accessories from Nitecore which we offer at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Nitecore NL169 950mAh Rechargeable 16340 Battery:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Color: | Yellow/Black |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 950 mAh |
| Length: | 1.34 in |
| Weight: | 0.71 oz |
| Battery Type: | 16340, Lithium Ion |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
Package Contents:
- Nitecore NL169 950mAh Rechargeable 16340 Battery
- Nitecore NL169