02:37
01:08
01:39
00:00
/
-00:33
1 of 3 videos
Nikon Binoculars Durability Ruggedness
00:00
/
-00:33
2 of 3 videos
Nikon Trailblazer Binoculars Video
00:00
/
-00:33
3 of 3 videos
Nikon Video - Focusing your Binocular
1 of 1 images
Nikon Trailblazer ATB Waterproof Compact 8x25 Black Binoculars 8217
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: NI-BI-8217
MPN: 8217
UPC: 018208082179
List: $143.10Save 16%
$119.95
SP Bucks$2.40
Product Info for Nikon Trailblazer ATB Waterproof Compact 8x25mm Roof Prism Binoculars
Nikon Trailblazer ATB Waterproof Compact 8x25mm Roof Prism Binoculars belongs to our larger collection of Nikon Optics. You should have a look at the entire variety of Binoculars from Nikon which we have at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Nikon Trailblazer ATB Waterproof Compact 8x25mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 429 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.12 in |
| Weight: | 9.9 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Brightness Index: | 9.6 |
| Fogproof: | Yes |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Nitrogen Filled: | Yes |
| Eyecups Types: | Turn-and-Slide |
Features of Nikon Trailblazer ATB Waterproof Compact 8x25 Binoculars:
- 100% Waterproof, Fogproof
- Compact and rugged design
- Nitrogen filled and O-ring sealed
- Wide field of view
- Rubber armored body
- Turn-and-slide eyecups
Package Contents:
- Nikon Trailblazer ATB Waterproof Compact 8x25 Black Binoculars 8217