02:37
01:08
01:39
00:00
/
-00:33
1 of 3 videos
Nikon Binoculars Durability Ruggedness
00:00
/
-00:33
2 of 3 videos
Nikon Trailblazer Binoculars Video
00:00
/
-00:33
3 of 3 videos
Nikon Video - Focusing your Binocular
1 of 2 images
Nikon Trailblazer 10x25 ATB Binoculars, Roof Prism, Waterproof, Matte Black, 8218
2 of 2 images
Nikon Trailblazer 10x25 ATB Binoculars, Roof Prism, Waterproof, Matte Black, 8218
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: NI-BI-Trailblazer-10x25-8218
MPN: 8218
UPC: 018208082186
List: $153.99Save 22%
$119.95
SP Bucks$2.40
Product Info for Nikon Trailblazer ATB 10x25mm Roof Prism Binoculars
Nikon Trailblazer ATB 10x25mm Roof Prism Binoculars belongs to our massive variety of Nikon Optics. You should explore the full line of Binoculars from Nikon that we have at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Nikon Trailblazer ATB 10x25mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 342 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.1 in |
| Weight: | 15.52 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Brightness Index: | 6.3 |
| Fogproof: | Yes |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Nitrogen Filled: | Yes |
| Eyecups Types: | Turn-and-Slide |
Features of Nikon Trailblazer 10x25 ATB Binoculars:
- 100% Waterproof, Fogproof
- Compact and rugged design
- Nitrogen filled and O-ring sealed
- Wide field of view
- Rubber armored body
- Turn-and-slide eyecups
Package Contents:
- Nikon Trailblazer 10x25 ATB Binoculars