02:40
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Nikon PROSTAFF 5 60mm Fieldscope
1 of 2 images
Nikon Prostaff 5 16-48x60mm Straight Waterproof Spotting Scope, Black 6976
2 of 2 images
Nikon Prostaff 5 Angled Spotting Scope 16-48x60mm
Tap Tap to Zoom
Product Videos
2 Models Available
Length
All
Scope Body Type
All
Search
List: $592.33Save 12%
$519.95
SP Bucks$10.40
List: $590.90Save 12%
$519.95
SP Bucks$10.40
Product Info for Nikon Prostaff 5 16-48x60mm Zoom Spotting Scopes
Nikon Prostaff 5 16-48x60mm Zoom Spotting Scopes is part of our greater collection of Nikon Optics. You should definitely browse the full line of Optics from Nikon which we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Nikon Prostaff 5 16-48x60mm Zoom Spotting Scopes:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 16 - 48 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Eye Relief: | 16.9 mm |
| Field of View, Linear: | 136 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| ED Glass: | No |
| Body Only: | No |
| Minimum Focus Distance: | 4 m |
| Weight: | 53.62 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Nikon Pro Staff 5 Zoom Spotting Scope 16-48x60:
- Weight of main body reduced 20% over previous models
- Zoom lens eyepiece
- Minimizes color aberration at the edge of the field of view
- Long eye relief - greater distance between the eye and the eyepiece
- Large objective lens provides a brighter field of view
- All lenses and prisms in the main body and the eyepiece have multilayer coatings
- Waterproof (up to 1 m for 10 minutes)
- Fog-proof - O-rings and nitrogen gas in the main body
- Ocular lenses water resistant
- Digiscoping mount can be connected to a wide range of compact digital cameras including the COOLPIX series compact digital cameras using an FSB-series Digital Camera Bracket is available for the three newly developed models of eyepiece lenses
- Integrated sliding sunshade.
- Eco-glass - free from lead and arsenic
- Includes stay-on case.
- Two threaded holes in the main body enable stable mounting on a tripod; adjustable for use with or without Digiscoping system
- Stylish and compact design
- Ocular lenses for the older RA III series are compatible with the main body
Package Contents:
- Nikon ProStaff 5 16-48x60mm Spotting Scope