1 of 8 images
Nikon Prostaff 1000 Laser Rangefinder, 6x20mm, 6-1000 yards, 1 x CR2 Lithium Battery, Black, 16664
2 of 8 images
Nikon Prostaff 1000 Laser Rangefinder, 6x20mm, 6-1000 yards, 1 x CR2 Lithium Battery, Black, 16664
3 of 8 images
Nikon Prostaff 1000 Laser Rangefinder, 6x20mm, 6-1000 yards, 1 x CR2 Lithium Battery, Black, 16664
4 of 8 images
Nikon Prostaff 1000 Laser Rangefinder, 6x20mm, 6-1000 yards, 1 x CR2 Lithium Battery, Black, 16664
5 of 8 images
Nikon Prostaff 1000 Laser Rangefinder, 6x20mm, 6-1000 yards, 1 x CR2 Lithium Battery, Black, 16664
6 of 8 images
Nikon Prostaff 1000 Laser Rangefinder, 6x20mm, 6-1000 yards, 1 x CR2 Lithium Battery, Black, 16664
7 of 8 images
Nikon Prostaff 1000 Laser Rangefinder, 6x20mm, 6-1000 yards, 1 x CR2 Lithium Battery, Black, 16664
8 of 8 images
Nikon Prostaff 1000 Laser Rangefinder, 6x20mm, 6-1000 yards, 1 x CR2 Lithium Battery, Black, 16664
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
5% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: NI-RF-PS1000LRF-16664
MPN: 16664
UPC: 018208166640
5% Bonus Bucks
$199.95
SP Bucks$10.00
Product Info for Nikon Prostaff 1000 6x20mm Laser Rangefinder
Nikon Prostaff 1000 6x20mm Laser Rangefinder is part of our large variety of Nikon Optics. You should definitely have a look at the full variety of Rangefinders from Nikon that we have at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Nikon Prostaff 1000 6x20mm Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Nikon |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 16.7 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Weight: | 4.6 oz |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2 Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Exit Pupil: | 3.3 mm |
| Diopter Adjustment Range: | +/-4 - -1 dpt |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Nikon Prostaff 1000 6x20mm Laser Rangefinder:
- Specifications
- Product Number 16664
- Mag
- X Obj
- Diameter 6X20
- Eye Relief (Mm) 16.7
- Real Angular Fov / Fov At 100 Yds (Ft) 6.0Deg/ 31.4
- Measurement Range (Yds) 6-1,000
- Max Range (Reflective) (Yds) 1,000
- Max Range (Tree) (Yds) 800
- Max Range (Deer) (Yds) 600
- Weight (W/O Batteries) (Oz) 4.6
- Size (Lxhxw) (In) 3.6 X 2.9 X 1.5
- Increment Reading (Yds) 1.0
- Exit Pupil (Mm) 3.3
- Diopter Adjustment +/-4 M-1
- Power Source 1 Cr2 Lithium
- Accuracy
- (Actual Distance In Yds)
- +/-1.00M/Yd
- (Shorter Than 100M/Yd.)
- +/-2.00M/Yd
- (100M/Yd
- And Over)
- Viewfinder Display M/Yd
- Laser Classification Iec60825-1: Class 1M/Laser Product Fda/21 Cfr Part
- 1040.10:Class 1 Laser Product
- Electromagnetic
- Compatibility
- Fcc Part15 Subpartb Class B
- Eu:Emc
- Directive
- Ices-003
- Environment Rohs
- Weee
Package Contents:
- Nikon Prostaff 1000 6x20mm Laser Rangefinder