02:37
02:33
01:39
02:33
00:00
/
-00:33
1 of 4 videos
Nikon Binoculars Durability Ruggedness
00:00
/
-00:33
2 of 4 videos
Nikon Monarch Series Binoculars
00:00
/
-00:33
3 of 4 videos
Nikon Video - Focusing your Binocular
00:00
/
-00:33
4 of 4 videos
Nikon MONARCH Series Binoculars
1 of 12 images
Nikon Monarch HG 10x42mm Roof Prism Binoculars, Rubber, Black, 16028
2 of 12 images
Nikon MONARCH High Grade 10x42 Binoculars, Black 16028
3 of 12 images
Nikon MONARCH High Grade 10x42 Binoculars, Black 16028
4 of 12 images
Nikon MONARCH High Grade 10x42 Binoculars, Black 16028
5 of 12 images
Nikon MONARCH High Grade 10x42 Binoculars, Black 16028
6 of 12 images
Nikon MONARCH High Grade 10x42 Binoculars, Black 16028
7 of 12 images
Nikon MONARCH High Grade 10x42 Binoculars, Black 16028
8 of 12 images
Nikon MONARCH High Grade 10x42 Binoculars, Black 16028
9 of 12 images
Nikon MONARCH High Grade 10x42 Binoculars, Black 16028
10 of 12 images
Nikon MONARCH High Grade 10x42 Binoculars, Black 16028
11 of 12 images
Nikon MONARCH High Grade 10x42 Binoculars, Black 16028
12 of 12 images
Nikon MONARCH HG Binocular, 10x42mm, Black 16028
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Additional Features:
- Waterproof up to 16.4ft for 10min
Code: NI-BI-NMHG10-16028
MPN: 16028
UPC: 018208160280
12% Bonus Bucks
$1,099.95
SP Bucks$131.99
Product Info for Nikon Monarch HG 10x42mm Roof Prism Binoculars
Nikon Monarch HG 10x42mm Roof Prism Binoculars belongs to our large variety of Nikon Optics. Be sure to explore the complete line of Binoculars from Nikon that we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Nikon Monarch HG 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 362 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Layer Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Water Resistant Mark: | 16.4 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.22 in |
| Weight: | 24 oz |
| Finish: | Rubber |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Waterproof up to 16.4ft for 10min |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Material: | ED Glass |
| Brightness Index: | 17.6 |
| Eyecups Types: | Turn-and-Slide |
Features of Nikon Monarch HG 10x42mm Binoculars:
- A high-quality multilayer coating is applied to all lenses and prisms. Dielectric high-reflective multilayer coating is applied to the roof prisms, achieving a bright view of up to 92 percent or higher light transmittance and natural color fidelity.
- Phase-correction prism coating enhances resolution and contrast.
- The lead-and-arsenic-free glass is used in all lenses and prisms.
- The magnesium alloy body is lightweight and highly durable.
- Wider Available Interpupillary Distance Adjustment is designed to fit virtually everyone (56mm-74mm).
- Locking diopter control maintains your personal setting.
- Long eye relief and turn-and-slide eyecups facilitate optimum eye position.
- Closer minimum focus distance-just 6.6 feet.
- The field of view is 6.9 degrees.
Package Contents:
- Nikon Monarch HG 10x42mm Binoculars