02:37
01:39
02:33
00:00
/
-00:33
1 of 3 videos
Nikon Binoculars Durability Ruggedness
00:00
/
-00:33
2 of 3 videos
Nikon Video - Focusing your Binocular
00:00
/
-00:33
3 of 3 videos
Nikon MONARCH Series Binoculars
1 of 1 images
Nikon Monarch 5 20x56 Binocular 7583
Tap Tap to Zoom
Documents
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: NI-BI-7583A
MPN: 7583
UPC: 018208075836
12% Bonus Bucks
List: $974.99Save $75.04
$899.95
SP Bucks$107.99
Product Info for Nikon Monarch 5 Binocular - 20x56mm
Nikon Monarch 5 Binocular - 20x56mm belongs to our big variety of Nikon Optics. You should browse the complete collection of Binoculars from Nikon which we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Nikon Monarch 5 Binocular - 20x56mm:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16.4 mm |
| Exit Pupil: | 2.8 mm |
| Field of View, Linear: | 173 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 16.4 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 9.37 in |
| Weight: | 43.6 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Objective Lens Material: | Eco-Glass |
| Eyecups Types: | Turn-and-Slide |
Features of Nikon 20x56mm Monarch 5 Binocular:
- Lightweight
- Durable
- Extra-Low Dispersion Glass
- Large Objective Lens
Package Contents:
- Nikon Monarch 5 20x56mm Binocular 7583