1 of 12 images
Nikon M7 8 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16765
2 of 12 images
Nikon M7 8 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16765
3 of 12 images
Nikon M7 8 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16765
4 of 12 images
Nikon M7 8 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16765
5 of 12 images
Nikon M7 8 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16765
6 of 12 images
Nikon M7 8 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16765
7 of 12 images
Nikon M7 8 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16765
8 of 12 images
Nikon M7 8 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16765
9 of 12 images
Nikon M7 8 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16765
10 of 12 images
Nikon M7 8 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16765
11 of 12 images
Nikon M7 8 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16765
12 of 12 images
Nikon M7 8 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16765
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
7% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
Condition
All
Search
List: $539.99Save $50.00
$489.99
SP Bucks$9.80
List: $539.99
$539.95
SP Bucks$37.80
Product Info for Nikon M7 8x42mm Roof Prism Binoculars
Nikon M7 8x42mm Roof Prism Binoculars belongs to our large collection of Nikon Optics. You should browse the complete collection of Binoculars from Nikon which we feature at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Nikon M7 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 17.1 mm |
| Exit Pupil: | 5.3 mm |
| Field of View, Linear: | 435 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 8.3 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Length: | 5.6 in |
| Weight: | 23.6 oz |
| Included Accessories: | ED Glass, Oil & Water Repellent Coating, Phase Coating, Waterproof, Fogproof, Dielectric Coating, Locking Diopter |
Features of Nikon M7 8 x 42 Roof Prism Binoculars
- Wide interpupillary rangeFully multicoated optics, free of lead and arsenic Quick focusing
- Sophisticated rubber armored exterior design provides shock resistance and a firm comfortable grip
- Turn-and-slide rubber eyecups
- Flip-down objective lens covers
- Locking diopter adjustment control maintains your personal setting
- Nikons legendary ED (Extra-low Dispersion) glass lenses
- Dielectric High-Reflective Multilayer Prism Coating
- Extremely wide field of view
- Phase-correction coated prisms
- Smooth central focus knob
- Oil/Water repellent coating-applied to eyepiece and objective lens surfaces
- Lightweight, slim design
- Long eye relief, perfect for eyeglass wearers
- Waterproof (up to 1m/3.3ft for 10 minutes) and nitrogen-purged for fog-free performance
Package Contents:
- Nikon M7 8 x 42 Roof Prism Binoculars