1 of 12 images
Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars, Black, 16764
2 of 12 images
Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars, Black, 16764
3 of 12 images
Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars, Black, 16764
4 of 12 images
Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars, Black, 16764
5 of 12 images
Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars, Black, 16764
6 of 12 images
Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars, Black, 16764
7 of 12 images
Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars, Black, 16764
8 of 12 images
Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars, Black, 16764
9 of 12 images
Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars, Black, 16764
10 of 12 images
Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars, Black, 16764
11 of 12 images
Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars, Black, 16764
12 of 12 images
Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars, Black, 16764
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
13% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Dielectric Coating, ED Glass, Fogproof, Locking Diopter, Oil & Water Repellent Coating, Phase Coating, Waterproof
Code: NI-BI-NM71030BL-16764
MPN: 16764
UPC: 018208167647
13% Bonus Bucks
List: $544.90Save $4.95
$539.95
SP Bucks$70.19
Product Info for Nikon M7 10x30mm Roof Prism Binoculars
Nikon M7 10x30mm Roof Prism Binoculars belongs to our greater variety of Nikon Optics. Don't forget to browse the full line of Binoculars from Nikon which we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Nikon M7 10x30mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 15.8 mm |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Field of View, Linear: | 351 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.7 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Length: | 4.7 in |
| Weight: | 16.6 oz |
| Included Accessories: | Oil & Water Repellent Coating, ED Glass, Phase Coating, Waterproof, Fogproof, Dielectric Coating, Locking Diopter |
Features of Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars
- Wide interpupillary range
- Fully multicoated optics, free of lead and arsenic
- Quick focusing
- Sophisticated rubber armored exterior design provides shock resistance and a firm comfortable grip
- Turn-and-slide rubber eyecups
- Flip-down objective lens covers
- Locking diopter adjustment control maintains your personal setting
- Nikons legendary ED (Extra-low Dispersion) glass lenses
- Dielectric High-Reflective Multilayer Prism Coating
- Extremely wide field of view
- Phase-correction coated prisms
- Smooth central focus knob
- Oil/Water repellent coating-applied to eyepiece and objective lens surfaces
- Lightweight, slim design
- Long eye relief, perfect for eyeglass wearers
- Waterproof (up to 1m/3.3ft for 10 minutes) and nitrogen-purged for fog-free performance
Package Contents:
- Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars