1 of 13 images
Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16769
2 of 13 images
Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16769
3 of 13 images
Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16769
4 of 13 images
Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16769
5 of 13 images
Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16769
6 of 13 images
Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16769
7 of 13 images
Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16769
8 of 13 images
Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16769
9 of 13 images
Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16769
10 of 13 images
Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16769
11 of 13 images
Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16769
12 of 13 images
Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16769
13 of 13 images
Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars, Black, 16769
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
8% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Dielectric Coating, ED Glass, Fogproof, Phase Coating, Waterproof
Code: NI-BI-NM51242BL-16769
MPN: 16769
UPC: 018208167692
8% Bonus Bucks
List: $397.49Save $17.54
$379.95
SP Bucks$30.40
Product Info for Nikon M5 12x42mm Roof Prism Binoculars
Nikon M5 12x42mm Roof Prism Binoculars is part of our large variety of Nikon Optics. You should look into the full variety of Binoculars from Nikon which we present at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Nikon M5 12x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 15.1 mm |
| Exit Pupil: | 3.5 mm |
| Field of View, Linear: | 267 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.1 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Length: | 5.7 in |
| Weight: | 22.6 oz |
| Included Accessories: | ED Glass, Phase Coating, Waterproof, Fogproof, Dielectric Coating |
Features of Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars
- Wide interpupillary range
- Fully multicoated technology, free of lead and arsenic
- Quick focusing
- Sophisticated rubber armored exterior design provides shock resistance and a firm comfortable grip
- Turn-and-slide rubber eyecups
- Flip-down objective lens covers
- Nikons legendary ED (Extra-low Dispersion) glass lenses
- Dielectric High Reflective Multilayer Prism Coating
- Phase-correction coated prisms
- Long eye relief, perfect for eyeglass wearers
- Waterproof (up to 1m/3.3ft for 10 minutes) and nitrogen-purged for fog-free performance
Package Contents:
- Nikon M5 12 x 42 Roof Prism Binoculars