1 of 2 images
Nikon 13-20x50mm FieldScope ED 50 Straight Body Spotting Scope w/13-30x Zoom Eyepiece
2 of 2 images
13-20x50mm FieldScope ED 50 Angled Body Spotting Scope w/13-30x Zoom Eyepiece
Tap Tap to Zoom
Documents
2 Models Available
Scope Body Type
All
Search
List: $978.60Save 12%
$859.95
SP Bucks$17.20
List: $943.65Save $83.70
$859.95
SP Bucks$17.20
Product Info for Nikon Fieldscope 13-30x50mm ED Spotting Scope w/Zoom Eyepiece
Nikon Fieldscope 13-30x50mm ED Spotting Scope w/Zoom Eyepiece belongs to our greater variety of Nikon Optics. Don't forget to look into the full range of Optics from Nikon that we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Nikon Fieldscope 13-30x50mm ED Spotting Scope w/Zoom Eyepiece:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 13 - 30 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Eye Relief: | 12.9 mm |
| Exit Pupil: | 3.8 mm |
| Field of View, Angle: | 3 - 40 degrees |
| ED Glass: | Yes |
| Body Only: | No |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 11.2 in |
| Weight: | 19.6 oz |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Adjustable Carry Straps, Eyepiece Travel Pouch, Sliding Sunshade, 13-30x Zoom Eyepiece, Lens Covers |
| Magnification Type: | Variable |
| Width: | 2.8 in |
Features of Nikon Fieldscope 13-30x50mm ED Spotting Scope w/Zoom Eyepiece:
- Extra-low dispersion glass: Nikon ED glass delivers the utmost in edge-to-edge sharpness, detail resolution and clear, true color images free of flare.
- High grade optics and full multicoating technology: Carefully cut and polished glass is fully coated in multiple layers of anti-reflective compounds for bright resolution and brilliant color while scouting.
- Lightweight, ergonomic design: Simple to use and fits easily into a pack for convenient travel.
- Nikon Digiscoping: All models Nikon Digiscoping-compatible.
- Waterproof/fogproof: O-ring sealed and nitrogen-purged.
Package Contents:
- Nikon Fieldscope 13-30x50mm ED Spotting Scope w/Zoom Eyepiece