1 of 14 images
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinder, White, 16758
2 of 14 images
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinder, White, 16758
3 of 14 images
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinder, White, 16758
4 of 14 images
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinder, White, 16758
5 of 14 images
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinder, White, 16758
6 of 14 images
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinder, White, 16758
7 of 14 images
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinder, White, 16758
8 of 14 images
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinder, White, 16758
9 of 14 images
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinder, White, 16758
10 of 14 images
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinder, White, 16758
11 of 14 images
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinder, White, 16758
12 of 14 images
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinder, White, 16758
13 of 14 images
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinder, White, 16758
14 of 14 images
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinder, White, 16758
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
20% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Measurement System:
- Yards
- Color:
- White
- Battery Quantity:
- 1
Code: NI-RF-COOLSHPR-16758
MPN: 16758
UPC: 018208167586
20% Bonus Bucks
List: $449.99
$449.95
SP Bucks$89.99
Product Info for Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinders
Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinders belongs to our larger selection of Nikon Optics. Make sure to browse the full line of Rangefinders from Nikon that we feature at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinders:
| Manufacturer: | Nikon |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Field of View, Linear: | 39.3 ft at 100 yds |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 1200 yds |
| Weight: | 6.3 oz |
| Width: | 1.7 in |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 3.9 in |
| Color: | White |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium, CR2 Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Exit Pupil: | 3.5 mm |
| Optical Coating: | Anti-glare, High Contrast |
| Rangefinder Application: | Golfing |
| Range Response Time: | 0.3 seconds |
| Package Type: | Box |
| Accuracy: | +/-1.75 yds |
Features of:
- Image stabilization
- DUAL LOCKED ON ECHO technology
- HYPER READ technology
Package Contents:
- Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinders