1 of 13 images
Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinder, Black, 16760
2 of 13 images
Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinder, Black, 16760
3 of 13 images
Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinder, Black, 16760
4 of 13 images
Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinder, Black, 16760
5 of 13 images
Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinder, Black, 16760
6 of 13 images
Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinder, Black, 16760
7 of 13 images
Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinder, Black, 16760
8 of 13 images
Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinder, Black, 16760
9 of 13 images
Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinder, Black, 16760
10 of 13 images
Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinder, Black, 16760
11 of 13 images
Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinder, Black, 16760
12 of 13 images
Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinder, Black, 16760
13 of 13 images
Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinder, Black, 16760
Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Measurement System:
- Yards
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: NI-RF-COOLSH50-16760
MPN: 16760
UPC: 018208167609
Blazin' Deal
List: $299.96
$299.95
Product Info for Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinders
Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinders is part of our big selection of Nikon Optics. You should browse the entire selection of Rangefinders from Nikon which we offer at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinders:
| Manufacturer: | Nikon |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 31.4 ft at 100 yds |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 1200 yds |
| Weight: | 6.2 oz |
| Width: | 1.5 in |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 3.9 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium, CR2 Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Exit Pupil: | 3.7 mm |
| Optical Coating: | Anti-glare, High Contrast |
| Rangefinder Application: | Golfing |
| Package Type: | Box |
| Accuracy: | +/-2 yds |
| Last Chance: | Yes |
Features of:
- DUAL LOCKED ON QUAKE. Visual and gentle vibration cue that you are ranging the flag and not something behind it.
- OLED DISPLAY. High visibility red display provides ideal contrast on distant targets.
- MULTILAYER COATING. Multilayer coating is applied to one or more lens and prism surfaces. Mount up. With an innovative built-in mounting magnet, the COOLSHOT 50i safely connects to metal surfaces - your cart, or even your bag carrier. Grab it. Use it. Stick it back on. When attaching to magnetic metals using the rangefinder's internal magnet, make sure that the rangefinder is securely set in place. It may fall due to vibration or impact. Users of medical devices such as cardiac pacemakers should not use this product and its accessories. Magnets built into the product and accessories can cause medical device malfunctions. Also, keep credit cards and electronic media away from this product and its accessories. Recorded data may get corrupted. The technology behind the Laser Rangefinder with inclinometer originated from technology incorporated in Nikon's Total Station DTM-1 surveying instrument. The Total Station DTM-1, first sold in 1985, was the first highly advanced electronic model of those surveying instruments that incorporated a distance and angle measuring capability developed by Nikon Corporation. DLO QUAKE ID TECHNOLOGY. Delivers the one number you need for your best shot to account for incline or decline shooting angles.
- RAINPROOF. PX4 rated - allows you to continue use even in the rain.
- INTEGRATED MAGNET. Built in mounting magnet safely connects to metal surfaces for convenient storage.
- LONG EYE RELIEF. Provides 15mm or more of eye relief. Perfect for eyeglass wearers.
Package Contents:
- Nikon Coolshot 50i Golf Rangefinders