1 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
2 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
3 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
4 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
5 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
6 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
7 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
8 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
9 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
10 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
11 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
12 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
13 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
14 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
15 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
16 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
17 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
18 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
19 of 19 images
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder, Gray, 16789
Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Meters, Yards
- Color:
- Gray
Code: NI-RF-NN01GR-16789
MPN: 16789
UPC: 18208167890
List: $329.44Save $29.49
$299.95
SP Bucks$6.00
Product Info for Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder
Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder belongs to our massive collection of Nikon Optics. You should look into the entire selection of Rangefinders from Nikon that we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder:
| Manufacturer: | Nikon |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 31.4 ft at 100 yds |
| Weather Resistance: | Rainproof |
| Maximum Range: | 1200 yds |
| Weight: | 7.2 oz |
| Width: | 1.6 in |
| Measurement System: | Meters, Yards |
| Length: | 4.5 in |
| Color: | Gray |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Finish: | Yellow |
| Rangefinder Application: | Golfing |
| Height: | 3.1 in |
| Attachment Type: | Magnetic |
Features of Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder
- Stronger, more secure magnetic mount. Confidently attach it to your cart, bag carrier or even club heads. When you need it, just grab and gono fussing with cases or straps.
- Bright, clear view. Nikon's world-class optics with multilayer coating deliver bright, clear views with diopter adjustment for fine-tuning to your vision.
- Slope compensation when you want it. The i in COOLSHOT 50i GII means it can factor elevation (incline/decline) into your measurementkey for uphill and downhill shots, and essential for deciding which club to use.
- Competition approved. When slope-compensation is not allowed, the Actual Distance Indicator (ADI) LED lets other players and officials know youre not using the ID Technology mode.
- Prioritize the pin. With First Target Priority mode, the COOLSHOT 50i GII will ignore background distractions like trees, shrubs or golf carts to make it easier to target the flagstick.
- Scan the lay of the land. Press and hold the power button for up to 8 seconds to scan your surroundings in real-time and measure the distance to trees, water hazards, sand traps and more.
- Flagstick detection. DUAL LOCKED ON QUAKE flagstick confirmation technology provides a visual cue plus a gentle vibration to let you know you're measuring the pin, not a tree or other object behind it.
- Rainproof. Ready for whatever conditions you encounter on the course.
- Pocket-friendly. Not much larger than a smartphone and just 7.2 oz.
- Years of great play.
Package Contents:
- Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder