1 of 4 images
Nikon COOLSHOT 20 GII Golf Laser Rangefinder, White 16667
2 of 4 images
Nikon COOLSHOT 20 GII Golf Laser Rangefinder, White 16667
3 of 4 images
Nikon COOLSHOT 20 GII Golf Laser Rangefinder, White 16667
4 of 4 images
Nikon COOLSHOT 20 GII Golf Laser Rangefinder, White 16667
Tap Tap to Zoom
- Color:
- White
Code: NI-RF-C20GIILR-16667
MPN: 16667
UPC: 018208166671
List: $241.83Save 17%
$199.95
SP Bucks$4.00
Product Info for Nikon COOLSHOT 20 GII Golf Laser Rangefinder
Nikon COOLSHOT 20 GII Golf Laser Rangefinder is part of our large selection of Nikon Optics. Make sure you browse the entire variety of Rangefinders from Nikon which we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Nikon COOLSHOT 20 GII Golf Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Nikon |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 16.7 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 31.4 ft at 100 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 800 yds |
| Weight: | 4.6 oz |
| Color: | White |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Rangefinder Application: | Golfing |
| Accuracy: | +/- 1 yds |
| Magnification Type: | Fixed |
Nikon COOLSHOT 20 GII Golf Laser Rangefinder
- Measurement range: 6-800 yds
- First Target Priority modeuseful for measuring the distance to a flagstick on a green with woods in the background.
- High-quality 6x monocular with multilayer coating for bright
- clear images
- Single or continuous measurement (up to 8 seconds) allows for quick
- easy measurements to multiple targets.
- Displays in 1-yard increments
- 1-yard accuracy (under 100 yards)
- 2-yard accuracy (over 100 yards)
- Long eye relief
- Compact
- lightweight and ergonomic design
- Rainproof (IPx4)
- 5-year warranty
Package Contents:
- Nikon COOLSHOT 20 GII Golf Laser Rangefinder