02:37
01:39
01:14
01:26
00:00
/
-00:33
1 of 4 videos
Nikon Binoculars Durability Ruggedness
00:00
/
-00:33
2 of 4 videos
Nikon Video - Focusing your Binocular
3 of 4 videos
Nikon Aculon Binocular Series at SHOT Show 2013 Video
4 of 4 videos
Nikon Aculon Binocular Series - OpticsPlanet.com Product in Focus
1 of 8 images
Nikon ACULON 7X35 (A211) 8244
2 of 8 images
Nikon ACULON 7X35 Binoculars, A211 8244
3 of 8 images
Nikon ACULON 7X35 Binoculars, A211 8244
4 of 8 images
Nikon ACULON 7X35 Binoculars, A211 8244
5 of 8 images
Nikon ACULON 7X35 Binoculars, A211 8244
6 of 8 images
Nikon ACULON 7X35 Binoculars, A211 8244
7 of 8 images
Nikon ACULON 7X35 Binoculars, A211 8244
8 of 8 images
Nikon ACULON 7X35 Binoculars, A211 8244
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: NI-BI-7X35ACU-8244
MPN: 8244
UPC: 018208082445
List: $130.58Save 23%
$99.95
SP Bucks$2.00
Product Info for Nikon Aculon A211 7x35mm Porro Prism Binocular
Nikon Aculon A211 7x35mm Porro Prism Binocular is part of our greater selection of Nikon Optics. Don't forget to have a look at the full variety of Binoculars from Nikon that we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Nikon Aculon A211 7x35mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 11.8 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 488 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 16.4 ft |
| Length: | 7.72 in |
| Weight: | 24.2 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Brightness Index: | 25 |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Armoring: | Polycarbonate Body |
| Eyecups Types: | Turn-and-Slide |
Features of Nikon ACULON 7x35mm Outdoor Binocular:
- New sleek design
- Aspherical eyepiece lens eliminates image distortion even at the lens periphery (except zoom models)
- Multilayer-coated lenses for brighter images
- Turn-and-slide rubber eyecups facilitate easy positioning of eyes at the correct eyepoint (except zoom models)
- Rubber armour for shock-resistance and a firm, comfortable grip
- Smooth zooming with finger-tip zoom control (zoom models only)
- Can be fixed to a tripod using optional tripod adaptor
Package Contents:
- Nikon Aculon A211 Outdoor Binoculars - 7x35mm