1 of 9 images
Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular
2 of 9 images
Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular
3 of 9 images
Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular
4 of 9 images
Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular
5 of 9 images
Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular
6 of 9 images
Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular
7 of 9 images
Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular
8 of 9 images
Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular
9 of 9 images
Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular
Tap Tap to Zoom
New Product
We’ve just added this new product to Shoptics. Be the first to get it!
- Color:
- Black
Code: NI-BI-N1ABA8-16805
MPN: 16805
UPC: 018208168057
List: $129.99Save $10.04
$119.95
SP Bucks$2.40
Product Info for Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular
Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular belongs to our massive variety of Nikon Optics. You should have a look at the entire variety of Binoculars from Nikon that we supply at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17.3 mm |
| Exit Pupil: | 5.3 mm |
| Field of View, Angle: | 8 degrees |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Central |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 129 mm |
| Weight: | 27 oz |
| Fabric/Material: | Aluminium Alloy |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 193 mm |
Features of Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular
- Ergonomic design for excellent handling and a secure grip
- Multilayer-coated lenses and large objective lens diameter for delivering bright, clear images
- Rubber armouring for shock resistance and a firm, comfortable grip
- Aluminium alloy body employed for enhanced durability
- Long eye relief design ensures a clear field of view, even for eyeglass wearers
Package Contents:
- Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular