02:37
01:39
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Nikon Binoculars Durability Ruggedness
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Nikon Video - Focusing your Binocular
1 of 1 images
Nikon 8x25mm Travelite Compact Binoculars 7277
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: NI-BI-7277
MPN: 7277
UPC: 018208072774
List: $170.20Save 18%
$139.95
SP Bucks$2.80
Product Info for Nikon Travelite Compact 8x25mm Porro Prism Binoculars
Nikon Travelite Compact 8x25mm Porro Prism Binoculars belongs to our massive variety of Nikon Optics. Make sure to take a look at the full variety of Binoculars from Nikon that we present at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Nikon Travelite Compact 8x25mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 11.1 mm |
| Exit Pupil: | 14 mm |
| Field of View, Linear: | 293 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Length: | 4.6 in |
| Weight: | 9.3 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Strap: | Yes |
| Height: | 2 in |
| Case: | Yes |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Brightness Index: | 9.6 |
Features of Nikon Travel Lite 8x 25mm Compact Binoculars:
- Bright, multicoated optics
- Carbon Fiber Body
- Smooth central focus knob
- Durable and protective, rubber-armored coating:
Package Contents:
- Nikon 8x25 Travelite Compact Binoculars
- Nikon travel case
- Compact binocular strap
- Strap and lens covers
- Accessories are not included with demo item.