02:37
01:39
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Nikon Binoculars Durability Ruggedness
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Nikon Video - Focusing your Binocular
1 of 1 images
Nikon 7x50 OceanPro Binoculars
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: NI-BI-7x50-OceanPro-7440
MPN: 7440
UPC: 018208074402
List: $360.81Save 22%
$279.95
SP Bucks$5.60
Product Info for Nikon OceanPro 7x50mm Porro Prism Binoculars
Nikon OceanPro 7x50mm Porro Prism Binoculars belongs to our large collection of Nikon Optics. Make sure you explore the full collection of Binoculars from Nikon which we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Nikon OceanPro 7x50mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 22.7 mm |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Field of View, Linear: | 378 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 72 mm |
| Close Focus: | 33 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 7.6 in |
| Weight: | 38.4 oz |
| Finish: | Black |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Nitrogen Filled: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Brightness Index: | 50.4 |
| Compass: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
Features of Nikon 7 x 50mm OceanPro Binoculars:
- Quick, easy central focus
- Long eye relief perfect for eyeglass wearers
- Lightweight and shockproof polycarbonate body.
- Durable rubber armor gives you a solid surface to grip even in wet or cold conditions.
- Smooth central focus knob: Fast range of focus for quick viewing.
- Large exit pupils: Maximum exit pupil ensures you 'catch' the image, even with motion at sea.
- BaK4 high index prisms and multicoated lenses for bright, clear images
- 100% Waterproof/Fogproof. Nitrogen filled and O-ring sealed.
Package Contents:
- Nikon Marine OceanPro 7x 50mm Waterproof Binoculars
- Nylon floating strap