02:37
01:39
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Nikon Binoculars Durability Ruggedness
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Nikon Video - Focusing your Binocular
1 of 8 images
Nikon 7x35 Action Extreme Waterproof Binoculars 7237
2 of 8 images
Nikon Action Extreme 7x35mm Porro Prism Matte Black Waterproof Binoculars 7237
3 of 8 images
Nikon Action Extreme 7x35mm Porro Prism Matte Black Waterproof Binoculars 7237
4 of 8 images
Nikon Action Extreme 7x35mm Porro Prism Matte Black Waterproof Binoculars 7237
5 of 8 images
Nikon Action Extreme 7x35mm Porro Prism Matte Black Waterproof Binoculars 7237
6 of 8 images
Nikon Action Extreme 7x35mm Porro Prism Matte Black Waterproof Binoculars 7237
7 of 8 images
Nikon Action Extreme 7x35mm Porro Prism Matte Black Waterproof Binoculars 7237
8 of 8 images
Nikon Action Extreme 7x35mm Porro Prism Matte Black Waterproof Binoculars 7237
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Case, Neck Strap
Code: NI-BI-ActionExtreme-7237
MPN: 7237
UPC: 018208072378
List: $212.00Save 29%
$149.95
SP Bucks$3.00
Product Info for Nikon Action Extreme 7x35mm Waterproof Porro Prism Binoculars
Nikon Action Extreme 7x35mm Waterproof Porro Prism Binoculars is part of our massive variety of Nikon Optics. You should definitely explore the complete range of Binoculars from Nikon that we present at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Nikon Action Extreme 7x35mm Waterproof Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17.3 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Angle: | 9.3 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 16.4 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 7.24 in |
| Weight: | 39.28 oz |
| Finish: | Black |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Case, Neck Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Strap: | Yes |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Brightness Index: | 25 |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Eyecups Types: | Turn-and-Slide |
Features of Nikon 7x35mm Action Extreme Binoculars - Nikon 7237:
- Rugged Waterproof, Fogproof construction
- Rubber armor for sure grip
- Bright, multicoated optics
- Turn-and-Slide Rubber Eyecups
- Long eye relief for eyeglass wearers
- Quick central focusing
- Diopter control for strain-free viewing
- BaK4 High Index Prisms
- Includes neck strap and case
- 25-Year Limited Factory Warranty
Package Contents:
- Nikon Action EX Extreme All-Terrain Waterproof Binoculars 7237