1 of 5 images
Nikon 20-60x82mm ED Straight Body Monarch Fieldscope 82ED-S, Black, 16100
2 of 5 images
nikon 20-60x82mm ed straight body monarch fieldscope 82ed-s, black 16100
3 of 5 images
Nikon 20-60x82mm ED Straight Body Monarch Fieldscope 82ED-S, Black, 16100
4 of 5 images
Nikon 20-60x82mm ED Straight Body Monarch Fieldscope 82ED-S, Black, 16100
5 of 5 images
Nikon 20-60x82mm ED Straight Body Monarch Fieldscope 82ED-S, Black, 16100
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 82 mm
- ED Glass:
- Yes
- Scope Body Type:
- Straight
- Length:
- 325 mm
- Weight:
- 104.16 oz
Code: NI-SS-NESBMFS-16100
MPN: 16100
UPC: 018208161003
$1,699.95
SP Bucks$34.00
Product Info for Nikon 20-60x82mm ED Monarch Fieldscope
Nikon 20-60x82mm ED Monarch Fieldscope is part of our large selection of Nikon Optics. Be sure to explore the complete selection of Optics from Nikon that we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Nikon 20-60x82mm ED Monarch Fieldscope:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 82 mm |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Straight |
| Length: | 325 mm |
| Weight: | 104.16 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Nikon 20-60x82mm ED Monarch Fieldscope 82ED-S:
- Field Flattener Lens System
- Advanced Apochromatic Optical System with ED (Extra-low Dispersion) Glass
- Multilayer Coating for Natural Color Fidelity
- Total Reflection Prism for an Incredibly Bright, Clear View
- Optimized Focusing System for Fast Focusing
Package Contents:
- Nikon 20-60x82mm ED Straight Body Monarch Fieldscope 82ED-S