1 of 1 images
nikon 20-60x82mm ed angled body monarch fieldscope 82ed-a, black 16101
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
10% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 82 mm
- ED Glass:
- Yes
- Scope Body Type:
- Angled
- Length:
- 325 mm
- Weight:
- 103.74 oz
Code: NI-SS-NEABMFS-16101
MPN: 16101
UPC: 018208161010
10% Bonus Bucks
$1,699.95
SP Bucks$170.00
Product Info for Nikon 20-60x82mm ED Monarch Fieldscope 82ED-A
Nikon 20-60x82mm ED Monarch Fieldscope 82ED-A is part of our large collection of Nikon Optics. Make sure you look into the complete line of Optics from Nikon which we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Nikon 20-60x82mm ED Monarch Fieldscope 82ED-A:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 82 mm |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Angled |
| Length: | 325 mm |
| Weight: | 103.74 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Package Contents:
- Nikon 20-60x82mm ED Angled Body Monarch Fieldscope 82ED-A