1 of 1 images
nikon 16-48x60mm ed angled body monarch fieldscope 60ed-a, black 16103
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- ED Glass:
- Yes
- Scope Body Type:
- Angled
- Length:
- 262 mm
- Weight:
- 86.53 oz
- Condition:
- New
Code: NI-SS-NEABMFS2-16103
MPN: 16103
UPC: 018208161034
List: $1,452.87Save $52.92
$1,399.95
SP Bucks$28.00
Product Info for Nikon 16-48x60mm ED Monarch Fieldscope 60ED-A
Nikon 16-48x60mm ED Monarch Fieldscope 60ED-A belongs to our massive selection of Nikon Optics. You should take a look at the full collection of Optics from Nikon that we offer at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Nikon 16-48x60mm ED Monarch Fieldscope 60ED-A:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 48 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Angled |
| Length: | 262 mm |
| Weight: | 86.53 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Nikon 16-48x60mm ED Monarch Fieldscope 60ED-A:
- Field Flattener Lens System
- Advanced Apochromat Optical System with ED (Extra-low Dispersion) Glass
- Multilayer Coating for Natural Color Fidelity
- Total Reflection Prism for an Incredibly Bright, Clear View
- Optimized Focusing System for Fast Focusing
Package Contents:
- Nikon 16-48x60mm ED Angled Body Monarch Fieldscope 60ED-A