02:37
01:39
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Nikon Binoculars Durability Ruggedness
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Nikon Video - Focusing your Binocular
1 of 3 images
Nikon Travelite 12x25mm Porro Prism Compact Binoculars, Black, 7279
2 of 3 images
Nikon Travelite 12x25mm Porro Prism Compact Binoculars, Black, 7279
3 of 3 images
Nikon 12x25mm Travelite Compact Binoculars 7279
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: NI-BI-7279
MPN: 7279
UPC: 018208072798
List: $187.74Save 15%
$159.95
SP Bucks$3.20
Product Info for Nikon Travelite Compact 12x25mm Porro Prism Binoculars
Nikon Travelite Compact 12x25mm Porro Prism Binoculars belongs to our big variety of Nikon Optics. You should look into the full collection of Binoculars from Nikon which we provide at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Nikon Travelite Compact 12x25mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 11.1 mm |
| Exit Pupil: | 2.1 mm |
| Field of View, Linear: | 220 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 13.1 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Length: | 4.6 in |
| Weight: | 9.7 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
| Height: | 2.1 in |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Strap: | Yes |
| Brightness Index: | 4.4 |
Features of Nikon Travel Lite 12X 25mm Compact Binoculars:
- Bright, multicoated optics
- Carbon Fiber Body
- Smooth central focus knob
- Durable and protective, rubber-armored coating:
Package Contents:
- Nikon 12x25 Travelite Compact Binocular 7279
- Compact binocular strap
- Strap and lens covers
- Nikon travel case