02:37
01:39
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Nikon Binoculars Durability Ruggedness
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Nikon Video - Focusing your Binocular
1 of 1 images
Nikon 10x 25mm Travelite Compact Binoculars 7278
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: NI-BI-7278-EE
MPN: 7278
UPC: 018208072781
List: $189.50Save 21%
$149.95
SP Bucks$3.00
Product Info for Nikon Travelite Compact 10x25mm Porro Prism Binoculars
Nikon Travelite Compact 10x25mm Porro Prism Binoculars is part of our big selection of Nikon Optics. Make sure you browse the full variety of Binoculars from Nikon that we present at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Nikon Travelite Compact 10x25mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 11.1 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 262 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 72 mm |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Length: | 4.6 in |
| Weight: | 9.5 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Height: | 2 in |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Case: | Yes |
| Strap: | Yes |
| Brightness Index: | 6.3 |
Features of Nikon Travel Lite 10X 25mm Compact Binoculars:
- Bright, multicoated optics
- Carbon Fiber Body
- Smooth central focus knob
- Durable and protective, rubber-armored coating:
Package Contents:
- Nikon 10x25 Travelite Compact Binoculars - 7278
- Compact binocular strap
- Strap and lens covers
- Nikon travel case