1 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Non Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-310XL
2 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-410XL
3 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Non Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-310XL
4 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Non Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-310XL
5 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Non Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-310XL
6 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Non Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-310XL
7 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Non Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-310XL
8 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Non Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-310XL
9 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Non Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-310XL
10 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-410XL
11 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-410XL
12 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-410XL
13 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-410XL
14 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-410XL
15 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-410XL
16 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-410XL
17 of 17 images
Nightstick Xtreme Lumens Polymer Tactical LED Flashlight,Rechargeable,500 Lumens,Black TAC-410XL
Tap Tap to Zoom
Blazin' Deal
Bonus Bucks
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
Show In Stock Only
3 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Bonus Bucks
Condition
All
Battery Type
All
Charger Type
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $162.28Save 71%
$47.49
List: $162.28Save 31%
$112.45
SP Bucks$16.87
List: $85.03Save 34%
$56.45
SP Bucks$1.13
Product Info for Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight, 500 Lumens
Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight, 500 Lumens is part of our larger collection of Nightstick Lights. Make sure to have a look at the complete line of Lights from Nightstick that we feature at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight, 500 Lumens:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Tactical, Duty |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Glass-Filled Nylon Polymer |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 500 lumens |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 150 m |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 4.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Additional Features: | Non-Slip Grip, Large textured tail-switch, Includes removable pocket clip, Super-bright Xtreme Lumens design, Sharp focused flashlight beam, Momentary or constant-on flashlight, High-efficiency deep parabolic reflector |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | Standard |
Features of Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight, 500 Lumens
- Super-bright Xtreme Lumens design
- CREE LED technology 50,000 plus hours LED
- Sharp focused flashlight beam
- High-efficiency deep parabolic reflector
- Impact & chemical resistant
- Large textured tail-switch
Package Contents:
- Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight, 500 Lumens
- Rechargeable battery
- CR-123 Battery Carrier