1 of 10 images
Nightstick Xtreme Lumens Metal Multi-Function Tactical LED Flashlight,Rechargeable,800 Lumens,Black TAC-560XL
2 of 10 images
Nightstick Xtreme Lumens Metal Multi-Function Tactical LED Flashlight,Rechargeable,800 Lumens,Black TAC-560XL
3 of 10 images
Nightstick Xtreme Lumens Metal Multi-Function Tactical LED Flashlight,Rechargeable,800 Lumens,Black TAC-560XL
4 of 10 images
Nightstick Xtreme Lumens Metal Multi-Function Tactical LED Flashlight,Rechargeable,800 Lumens,Black TAC-560XL
5 of 10 images
Nightstick Xtreme Lumens Metal Multi-Function Tactical LED Flashlight,Rechargeable,800 Lumens,Black TAC-560XL
6 of 10 images
Nightstick Xtreme Lumens Metal Multi-Function Tactical LED Flashlight,Rechargeable,800 Lumens,Black TAC-560XL
7 of 10 images
Nightstick Xtreme Lumens Metal Multi-Function Tactical LED Flashlight,Rechargeable,800 Lumens,Black TAC-560XL
8 of 10 images
Nightstick Xtreme Lumens Metal Multi-Function Tactical LED Flashlight,Rechargeable,800 Lumens,Black TAC-560XL
9 of 10 images
Nightstick Xtreme Lumens Metal Multi-Function Tactical LED Flashlight,Rechargeable,800 Lumens,Black TAC-560XL
10 of 10 images
Nightstick Xtreme Lumens Metal Multi-Function Tactical LED Flashlight,Rechargeable,800 Lumens,Black TAC-560XL
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 800 lumens
- Charger Type:
- AC/DC
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- High-efficiency deep parabolic reflector, Large textured tail-switch, Momentary or constant-on plus 3 brightness levels and strobe, Non-Slip Grip, Serialized for personal identification, Sharp focused flashlight beam, Super-bright Xtreme Lumens design
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- CR123
- Included Accessories:
- CR-123 Battery Carrier, Rechargeable Lithium-ion Battery Only
- Condition:
- New
Code: 28X-FL-XTRMMF-TAC-560XL
MPN: TAC-560XL
UPC: 017398803670
List: $189.81Save 26%
$140.45
SP Bucks$2.81
Product Info for Nightstick Metal Multi-Function Tactical LED Flashlight
Nightstick Metal Multi-Function Tactical LED Flashlight belongs to our greater variety of Nightstick Lights. You should check out the entire selection of Lights from Nightstick that we provide at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Nightstick Metal Multi-Function Tactical LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Tactical, Duty |
| Color: | Black |
| Finish: | Type 3 Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 800 lumens |
| Charger Type: | AC/DC |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 205/157/99 m |
| Bezel Diameter: | 1 in |
| Length: | 6.25 in |
| Weight: | 6.1 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Additional Features: | Momentary or constant-on plus 3 brightness levels and strobe, Large textured tail-switch, Super-bright Xtreme Lumens design, Serialized for personal identification, Non-Slip Grip, Sharp focused flashlight beam, High-efficiency deep parabolic reflector |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123 |
| Included Accessories: | Rechargeable Lithium-ion Battery Only, CR-123 Battery Carrier |
| Condition: | New |
Package Contents:
- Nightstick Metal Multi-Function Tactical LED Flashlight
- Rechargeable battery
- CR-123 Battery Carrier