1 of 8 images
Nightstick X-Series Intrinsically Safe Flashlight, Green / Black, XPP-5420GX
2 of 8 images
Nightstick X-Series Intrinsically Safe Flashlight, Green / Black, XPP-5420GX
3 of 8 images
Nightstick X-Series Intrinsically Safe Flashlight, Green / Black, XPP-5420GX
4 of 8 images
Nightstick X-Series Intrinsically Safe Flashlight, Green / Black, XPP-5420GX
5 of 8 images
Nightstick X-Series Intrinsically Safe Flashlight, Green / Black, XPP-5420GX
6 of 8 images
Nightstick X-Series Intrinsically Safe Flashlight, Green / Black, XPP-5420GX
7 of 8 images
Nightstick X-Series Intrinsically Safe Flashlight, Green / Black, XPP-5420GX
8 of 8 images
Nightstick X-Series Intrinsically Safe Flashlight, Green / Black, XPP-5420GX
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green/Black
- Light Output:
- 210 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Built-in pocket/belt clip, cETLus, ATEX, IECEx, and INMETRO-certified, Momentary or constant-on flashlight, Non-Slip Grip, Sharp focused flashlight beam for distance illumination, Single body switch
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA
- Included Accessories:
- Lanyard
Code: 28X-FL-XSISFL-XPP-5420GX
MPN: XPP-5420GX
UPC: 017398805834
List: $52.84Save 28%
$37.99
SP Bucks$0.76
Product Info for Nightstick X-Series Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight
Nightstick X-Series Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight is part of our large collection of Nightstick Lights. You should look into the complete range of Lights from Nightstick which we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Nightstick X-Series Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Safety, Work |
| Color: | Green/Black |
| Fabric/Material: | Engineered Polymer |
| Light Output: | 210 lumens |
| Battery Life: | 14 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 187 m |
| Length: | 7 in |
| Weight: | 7.3 oz |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Additional Features: | cETLus, ATEX, IECEx, and INMETRO-certified, Built-in pocket/belt clip, Single body switch, Sharp focused flashlight beam for distance illumination, Momentary or constant-on flashlight, Non-Slip Grip |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA |
| Included Accessories: | Lanyard |
Features of Nightstick X-Series Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight
- 210 Lumens Flashlight
- cETLus
- ATEX
- IECEx and INMETRO listed Intrinsically Safe for use in both above and below ground hazardous locations where explosive gases and dusts may be present
- Beam distance rated at 187 meters
- Engineered polymer housing
- Included Accessories:
- Removable lanyard
Package Contents:
- Nightstick X-Series Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight