1 of 8 images
Nightstick Mini-TAC Pro Aluminum 2AAA LED Flashlight,100 Lumens,Black MT-200
2 of 8 images
Nightstick Mini-TAC Pro Aluminum 2AAA LED Flashlight,100 Lumens,Black MT-200
3 of 8 images
Nightstick Mini-TAC Pro Aluminum 2AAA LED Flashlight,100 Lumens,Black MT-200
4 of 8 images
Nightstick Mini-TAC Pro Aluminum 2AAA LED Flashlight,100 Lumens,Black MT-200
5 of 8 images
Nightstick Mini-TAC Pro Aluminum 2AAA LED Flashlight,100 Lumens,Black MT-200
6 of 8 images
Nightstick Mini-TAC Pro Aluminum 2AAA LED Flashlight,100 Lumens,Black MT-200
7 of 8 images
Nightstick Mini-TAC Pro Aluminum 2AAA LED Flashlight,100 Lumens,Black MT-200
8 of 8 images
Nightstick Mini-TAC Pro Aluminum 2AAA LED Flashlight,100 Lumens,Black MT-200
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 100 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing, Momentary or constant-on, plus 3 user-selectable brightness settings plus strobe, Sharp focused flashlight beam, Type 3 hard anodized finish
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AAA
- Included Accessories:
- Standard
Code: 28X-FL-MT-200
MPN: MT-200
UPC: 017398804059
List: $48.17Save 30%
$33.95
SP Bucks$0.68
Product Info for Nightstick Mini-TAC Pro Aluminum 2AAA LED Flashlight
Nightstick Mini-TAC Pro Aluminum 2AAA LED Flashlight belongs to our greater selection of Nightstick Lights. Make sure to look into the complete selection of Lights from Nightstick which we provide at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Nightstick Mini-TAC Pro Aluminum 2AAA LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Tactical, Duty |
| Color: | Black |
| Finish: | Type 3 Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 100 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 51 m |
| Diameter: | 0.6 in |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 1.9 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Additional Features: | Type 3 hard anodized finish, Momentary or constant-on, plus 3 user-selectable brightness settings plus strobe, Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing, Sharp focused flashlight beam |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AAA |
| Included Accessories: | Standard |
Features of Nightstick Mini-TAC Pro Aluminum 2AAA LED Flashlight:
- 100/60/30 Lumens multi-function flashlight
- Momentary or constant-on
- plus 3 user-selectable brightness settings plus strobe
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing
- Waterproof
- Powered by two AAA batteries (included)
Package Contents:
- Nightstick Mini-TAC Pro Aluminum 2AAA LED Flashlight
- 2 AAA batteries and Removable pocket clip