1 of 5 images
Nightstick USB Dual-Light Rechargeable Tactical Flashlight, Black, USB-588XL
2 of 5 images
Nightstick USB Dual-Light Rechargeable Tactical Flashlight, Black, USB-588XL
3 of 5 images
Nightstick USB Dual-Light Rechargeable Tactical Flashlight, Black, USB-588XL
4 of 5 images
Nightstick USB Dual-Light Rechargeable Tactical Flashlight, Black, USB-588XL
5 of 5 images
Nightstick USB Dual-Light Rechargeable Tactical Flashlight, Black, USB-588XL
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1100 lumens
- Charger Type:
- Rechargeable Lithium-Ion
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
- Condition:
- New
Code: 28X-FL-NS-USB-588XL-USB-588XL
MPN: USB-588XL
UPC: 017398808675
List: $232.21Save 27%
$168.45
SP Bucks$3.37
Product Info for Nightstick Metal USB Dual-Light Tactical Flashlight
Nightstick Metal USB Dual-Light Tactical Flashlight is part of our greater selection of Nightstick Lights. Don't forget to take a look at the entire range of Lights from Nightstick which we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Nightstick Metal USB Dual-Light Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Law enforcement, security, sporting goods, fire, rescue, industrial, automotive |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hard Anodized Metal |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1100 lumens |
| Battery Life: | 2 hours, 22 hours, 4.5 Hours |
| Charger Type: | Rechargeable Lithium-Ion |
| Bulb Type: | LED |
| Bezel Diameter: | 1.18 in |
| Bezel Type: | Castle |
| Length: | 5.9 in |
| Weight: | 5.7 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Condition: | New |
Features of Nightstick USB Dual-Light Rechargeable Tactical Flashlight
- LED technology
- Momentary or constant-on flashlight
- Downward-facing floodlight
- Dual-Light flashlight and floodlight
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing with Type III hard anodized finish
- IP-X7 Waterproof
- Chemical, heat and impact resistant
- Meets the requirements for NFPA-1971-8.6 (2013)
- USB cord with rechargeable lithium-ion battery (included)
- Can also run on 2 CR123 batteries (not included)
- Serialized for personal identification
Package Contents:
- Nightstick USB Dual-Light Rechargeable Tactical Flashlight