1 of 5 images
NightRide Sentinel 384 Thermal Imaging Camera
2 of 5 images
NightRide Sentinel 384 Thermal Imaging Camera
3 of 5 images
NightRide Sentinel 384 Thermal Imaging Camera
4 of 5 images
NightRide Sentinel 384 Thermal Imaging Camera
5 of 5 images
NightRide Sentinel 384 Thermal Imaging Camera
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Resolution:
- 384x288 pixels
- Refresh Rate:
- 25 Hz
Code: 5YX-THC-TRP16-NRSN0010
MPN: NRSN0010
UPC: 195893995684
List: $3,500.00Save 17%
$2,900.00
SP Bucks$58.00
Product Info for NightRide Sentinel 384 13mm Thermal Imaging Camera
NightRide Sentinel 384 13mm Thermal Imaging Camera belongs to our larger selection of NightRide Optics. Be sure to look at entire selection of Thermal Imaging Optics from NightRide that we offer at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for NightRide Sentinel 384 13mm Thermal Imaging Camera:
| Manufacturer: | NightRide |
| Color: | Black |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Weight: | 1.5 lb |
| Field of View, Angle: | 28 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Refresh Rate: | 25 Hz |
| Range of Detection: | 440 m |
| Objective Lens Diameter: | 13 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Features of NightRide Sentinel 384 13mm Thermal Imaging Camera
- Fender, Roof, Light bar Mounting
- WiFi Hotspot/Ethernet connection to display
- Fixed focus
- Remote controlled 360 pan
- Always recording / Event recording
Package Contents:
- NightRide Sentinel 384 13mm Thermal Imaging Camera
- Wired Remote Control