1 of 4 images
NightRide Pro-SL S04/S14 Bowl Cableless 384 Thermal Imaging Camera w/USB
2 of 4 images
NightRide Pro-SL S04/S14 Bowl Cableless 384 Thermal Imaging Camera w/USB
3 of 4 images
NightRide Pro-SL S04/S14 Bowl Cableless 384 Thermal Imaging Camera w/USB
4 of 4 images
NightRide Pro-SL S04/S14 Bowl Cableless 384 Thermal Imaging Camera w/USB
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Resolution:
- 384x288 pixels
- Refresh Rate:
- 30 Hz
Code: 5YX-THC-TRP13-NRP-SLC-U
MPN: NRP-SLC-U
UPC: 199284719767
List: $3,250.00Save $200.00
$3,050.00
SP Bucks$61.00
Product Info for NightRide Pro-SL S04/S14 Bowl Cableless 384 9mm Thermal Imaging Camera w/USB
NightRide Pro-SL S04/S14 Bowl Cableless 384 9mm Thermal Imaging Camera w/USB is part of our greater selection of NightRide Optics. Make sure to check out the entire collection of Thermal Imaging Optics from NightRide that we supply at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for NightRide Pro-SL S04/S14 Bowl Cableless 384 9mm Thermal Imaging Camera w/USB:
| Manufacturer: | NightRide |
| Color: | Black |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Weight: | 9 oz |
| Field of View, Angle: | 29 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Refresh Rate: | 30 Hz |
| Range of Detection: | 480 yds |
| Objective Lens Diameter: | 9 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Features of NightRide Pro-SL S04/S14 Bowl Cableless 384 9mm Thermal Imaging Camera w/USB
- Unity S04 or S14 Spotlight Mount
- Quick installation with replacement bowl and handle
- Wi-Fi hotspot display connection
- USB-A 3.1 connection for power and streaming
- Mechanical pan/tilt capability
- Always recording or event-based recording
- Acts as access client to in-vehicle router
- IP67 sealed design for durability
Package Contents:
- NightRide Pro-SL S04/S14 Bowl Cableless 384 9mm Thermal Imaging Camera w/USB