1 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 640 Thermal Imaging Camera
2 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 640 Thermal Imaging Camera
3 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 640 Thermal Imaging Camera
4 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 640 Thermal Imaging Camera
5 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 640 Thermal Imaging Camera
6 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 640 Thermal Imaging Camera
7 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 640 Thermal Imaging Camera
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Resolution:
- 640x512 pixels
- Refresh Rate:
- 30 Hz
Code: 5YX-THC-TRP10-NRP-SL-640
MPN: NRP-SL-640
UPC: 197644858576
List: $4,340.00Save 10%
$3,900.00
SP Bucks$78.00
Product Info for NightRide Pro-SL S04 Ring 640 13mm Thermal Imaging Camera
NightRide Pro-SL S04 Ring 640 13mm Thermal Imaging Camera is part of our greater variety of NightRide Optics. Remember to take a look at the complete range of Thermal Imaging Optics from NightRide which we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for NightRide Pro-SL S04 Ring 640 13mm Thermal Imaging Camera:
| Manufacturer: | NightRide |
| Color: | Black |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Weight: | 9 oz |
| Field of View, Angle: | 48 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Refresh Rate: | 30 Hz |
| Range of Detection: | 660 yds |
| Objective Lens Diameter: | 13 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Package Contents:
- NightRide Pro-SL S04 Ring 640 13mm Thermal Imaging Camera