1 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera w/USB
2 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera w/USB
3 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera w/USB
4 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera w/USB
5 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera w/USB
6 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera w/USB
7 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera w/USB
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Resolution:
- 640x512 pixels
- Refresh Rate:
- 30 Hz
Code: 5YX-THC-TRP9-NRP-SL-U
MPN: NRP-SL-U
UPC: 860014383885
List: $3,000.00Save 11%
$2,685.00
SP Bucks$53.70
Product Info for NightRide Pro-SL S04 Ring 384 9mm Thermal Imaging Camera w/USB
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 9mm Thermal Imaging Camera w/USB belongs to our large collection of NightRide Optics. Don't forget to have a look at the complete variety of Thermal Imaging Optics from NightRide that we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for NightRide Pro-SL S04 Ring 384 9mm Thermal Imaging Camera w/USB:
| Manufacturer: | NightRide |
| Color: | Black |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Weight: | 9 oz |
| Field of View, Angle: | 48 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Refresh Rate: | 30 Hz |
| Range of Detection: | 480 yds |
| Objective Lens Diameter: | 9 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Features of NightRide Pro-SL S04 Ring 384 9mm Thermal Imaging Camera w/USB
- Unity S04 Spotlight Mount
- Quick installation with replacement ring
- Designed for retrofits and new builds
- USB connection to Windows laptop for power and streaming
- Mechanical pan/tilt functionality
- Always recording or event-based recording
Package Contents:
- NightRide Pro-SL S04 Ring 384 9mm Thermal Imaging Camera w/USB