1 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera
2 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera
3 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera
4 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera
5 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera
6 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera
7 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Resolution:
- 384x288 pixels
- Refresh Rate:
- 25 Hz
Code: 5YX-THC-TRP7-NRP-SL
MPN: NRP-SL
UPC: 195893141012
List: $2,850.00Save 11%
$2,550.00
SP Bucks$51.00
Product Info for NightRide Pro-SL S04 Ring 384 13mm Thermal Imaging Camera
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 13mm Thermal Imaging Camera is part of our big selection of NightRide Optics. Be sure to look into the entire collection of Thermal Imaging Optics from NightRide that we present at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for NightRide Pro-SL S04 Ring 384 13mm Thermal Imaging Camera:
| Manufacturer: | NightRide |
| Color: | Black |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Weight: | 6 oz |
| Field of View, Angle: | 28 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Refresh Rate: | 25 Hz |
| Range of Detection: | 480 yds |
| Objective Lens Diameter: | 13 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Features of NightRide Pro-SL S04 Ring 384 13mm Thermal Imaging Camera
- Unity S04 Spotlight Mount
- Quick installation with replacement bowl and handle
- Wi-Fi hotspot display connection
- Mechanical pan/tilt functionality
- Always recording or event-based recording
- Can act as access client to in-vehicle router
- Rugged IP67 sealed design
Package Contents:
- NightRide Pro-SL S04 Ring 384 13mm Thermal Imaging Camera