1 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera w/Ethernet
2 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera w/Ethernet
3 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera w/Ethernet
4 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera w/Ethernet
5 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera w/Ethernet
6 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera w/Ethernet
7 of 7 images
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 Thermal Imaging Camera w/Ethernet
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Resolution:
- 384x288 pixels
- Refresh Rate:
- 25 Hz
Code: 5YX-THC-TRP8-NRP-SL-E
MPN: NRP-SL-E
UPC: 198715588811
List: $3,000.00Save 11%
$2,685.00
SP Bucks$53.70
Product Info for NightRide Pro-SL S04 Ring 384 13mm Thermal Imaging Camera w/Ethernet
NightRide Pro-SL S04 Ring 384 13mm Thermal Imaging Camera w/Ethernet is part of our large variety of NightRide Optics. Don't forget to look at full line of Thermal Imaging Optics from NightRide which we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for NightRide Pro-SL S04 Ring 384 13mm Thermal Imaging Camera w/Ethernet:
| Manufacturer: | NightRide |
| Color: | Black |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Weight: | 9 oz |
| Field of View, Angle: | 28 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Refresh Rate: | 25 Hz |
| Range of Detection: | 480 yds |
| Objective Lens Diameter: | 13 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Features of NightRide Pro-SL S04 Ring 384 13mm Thermal Imaging Camera w/Ethernet
- Unity S04 Spotlight Mount
- Quick installation with replacement bowl and handle
- Wi-Fi hotspot display connection
- Mechanical pan/tilt functionality
- Always recording or event-based recording
- Can act as access client to in-vehicle router
- Rugged IP67 sealed design
Package Contents:
- NightRide Pro-SL S04 Ring 384 13mm Thermal Imaging Camera w/Ethernet