1 of 7 images
NightRide NightRide 360 Plus HighRes Telephoto Thermal Camera w/Case, 35mm, 640 x 512 pixels, NRSX640-35C
2 of 7 images
NightRide NightRide 360 Plus HighRes Telephoto Thermal Camera w/Case, 35mm, 640 x 512 pixels, NRSX640-35C
3 of 7 images
NightRide NightRide 360 Plus HighRes Telephoto Thermal Camera w/Case, 35mm, 640 x 512 pixels, NRSX640-35C
4 of 7 images
NightRide NightRide 360 Plus HighRes Telephoto Thermal Camera w/Case, 35mm, 640 x 512 pixels, NRSX640-35C
5 of 7 images
NightRide NightRide 360 Plus HighRes Telephoto Thermal Camera w/Case, 35mm, 640 x 512 pixels, NRSX640-35C
6 of 7 images
NightRide NightRide 360 Plus HighRes Telephoto Thermal Camera w/Case, 35mm, 640 x 512 pixels, NRSX640-35C
7 of 7 images
NightRide NightRide 360 Plus HighRes Telephoto Thermal Camera w/Case, 35mm, 640 x 512 pixels, NRSX640-35C
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
6% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Resolution:
- 640x512 pixels
- Included Accessories:
- Case
- Refresh Rate:
- 25 Hz
Code: 5YX-THC-NGHTDR2-NRSX640-35C
MPN: NRSX640-35C
UPC: 197644591060
6% Bonus Bucks
List: $6,725.00Save 14%
$5,800.00
SP Bucks$348.00
Product Info for NightRide 360 Plus HighRes Telephoto Thermal Camera w/Case, 35mm
NightRide 360 Plus HighRes Telephoto Thermal Camera w/Case, 35mm belongs to our larger variety of NightRide Optics. Remember to explore the entire variety of Thermal Imaging Optics from NightRide which we feature at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for NightRide 360 Plus HighRes Telephoto Thermal Camera w/Case, 35mm:
| Manufacturer: | NightRide |
| Color: | Black |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Weight: | 5.5 lb |
| Field of View, Angle: | 12 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Included Accessories: | Case |
| Refresh Rate: | 25 Hz |
| Range of Detection: | 1600 m |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Battery Quantity: | 1 |
Features of NightRide 360 Plus HighRes Telephoto Thermal Camera w/Case, 35mm
- High resolution thermal imaging
- Remote and screen control pan and tilt
- Magnetic or permanent mount
- Wifi + Ethernet streaming to any device
- Orientation icon on screen
Package Contents:
- NightRide 360 Plus HighRes Telephoto Thermal Camera w/Case, 35mm
- Ethernet extension cable
- Ethernet - USB Adaptors
- Remote Control
- Remote Control Receiver Box
- Hard case