00:20
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
NIghtRide 360 HighRes Telephoto 640-35mm
1 of 1 images
NightRide 360 HighRes 640-35 Telephoto Thermal Imaging Camera, w/ Case, NRS640-35C
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Resolution:
- 640x512 pixels
- Refresh Rate:
- 25 Hz
Code: 5YX-THC-CND33S-NRS640-35C
MPN: NRP-SL640U
UPC: 195893728930
List: $4,340.00Save 10%
$3,900.00
SP Bucks$78.00
Product Info for NightRide 360 HighRes 640-35 35mm Telephoto Thermal Imaging Cameras
NightRide 360 HighRes 640-35 35mm Telephoto Thermal Imaging Cameras belongs to our greater selection of NightRide Optics. Make sure to browse the complete range of Thermal Imaging Optics from NightRide which we present at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for NightRide 360 HighRes 640-35 35mm Telephoto Thermal Imaging Cameras:
| Manufacturer: | NightRide |
| Color: | Black |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Weight: | 5.5 lb |
| Field of View, Angle: | 12 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Refresh Rate: | 25 Hz |
| Range of Detection: | 1600 m |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Features of NightRide 360 HighRes 640-35 35mm Telephoto Thermal Imaging Cameras
- High-resolution 640 x 512 thermal imaging
- Unity S04 Spotlight Mount with quick-install replacement ring
- Designed for retrofits and new builds
- USB-A 3.1 laptop connection for power + streaming
- Mechanical pan/tilt for expanded coverage
- Always recording or event-based recording modes
- Rugged IP67 sealed design
Package Contents:
- NightRide 360 HighRes 640-35 35mm Telephoto Thermal Imaging Cameras