00:20
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
NightRide 360 HighRes 640-19mm
1 of 4 images
NightRide 360 HighRes 640-19 Thermal Imaging Camera, NRS640-19
2 of 4 images
NightRide 360 HighRes 640-19 Thermal Imaging Camera, w/ Case, NRS640-19C
3 of 4 images
NightRide 360 HighRes 640-19 Thermal Imaging Camera, NRS640-19
4 of 4 images
NightRide 360 HighRes 640-19 Thermal Imaging Camera, NRS640-19
Tap Tap to Zoom
Product Videos
2 Models Available
Included Accessories
All
Search
List: $5,500.00Save 21%
$4,350.00
SP Bucks$87.00
List: $5,650.00Save 21%
$4,475.00
SP Bucks$89.50
Product Info for NightRide 360 HighRes 640-19 Thermal Imaging Cameras
NightRide 360 HighRes 640-19 Thermal Imaging Cameras is part of our big collection of NightRide Optics. Make sure you have a look at the full selection of Thermal Imaging Optics from NightRide which we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for NightRide 360 HighRes 640-19 Thermal Imaging Cameras:
| Manufacturer: | NightRide |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Weight: | 5.5 lb |
| Field of View, Angle: | 23 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Refresh Rate: | 25 Hz |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Features of NightRide 360 HighRes 640-19 Thermal Imaging Cameras
- Remote controlled panning + tilting provides full + safe situational awareness
- Wi-fi or Wired connection
- Magnetic mount for quick and easy rooftop mounting, powered through cigarette lighter adapter
- Automatically captures video displayed on phone, tablet or computer
Package Contents:
- NightRide 360 HighRes 640-19 Thermal Imaging Cameras
- Ethernet Extension Cable
- Ethernet - USB Adaptors
- 2 Remotes