00:20
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
NightRide 360 Classic Telephoto 384-35mm
1 of 4 images
NightRide 360 Classic 384-35 Telephoto Thermal Imaging Camera, NRS384-35
2 of 4 images
NightRide 360 Classic 384-35 Telephoto Thermal Imaging Camera, w/ Case, NRS384-35C
3 of 4 images
NightRide 360 Classic 384-35 Telephoto Thermal Imaging Camera, NRS384-35
4 of 4 images
NightRide 360 Classic 384-35 Telephoto Thermal Imaging Camera, NRS384-35
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
Show In Stock Only
2 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
Included Accessories
All
Search
List: $5,050.00Save 23%
$3,875.00
SP Bucks$465.00
List: $4,900.00Save 23%
$3,750.00
SP Bucks$75.00
Product Info for NightRide 360 Classic 384-35 Telephoto Thermal Imaging Cameras
NightRide 360 Classic 384-35 Telephoto Thermal Imaging Cameras belongs to our greater selection of NightRide Optics. You should take a look at the full collection of Thermal Imaging Optics from NightRide that we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for NightRide 360 Classic 384-35 Telephoto Thermal Imaging Cameras:
| Manufacturer: | NightRide |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Weight: | 5.5 lb |
| Field of View, Angle: | 10 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Refresh Rate: | 25 Hz |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Features of NightRide 360 Classic 384-35 Telephoto Thermal Imaging Cameras
- Remote controlled panning + tilting provides full + safe situational awareness
- Wi-fi or Wired connection
- Magnetic mount for quick and easy rooftop mounting, powered through cigarette lighter adapter
- Automatically captures video displayed on phone, tablet or computer
Package Contents:
- NightRide 360 Classic 384-35 Telephoto Thermal Imaging Cameras
- 2 Remotes