1 of 1 images
NIGHT PEARL STRIX 35 PRO LRF Thermal Imaging Monocular, 3.3-26.4x35mm, 50 Hz, 384x288 pixels, Black, 2NPSTRIX35PROLRF
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Magnification:
- 3.3 - 26 x
- Resolution:
- 384x288 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 64O-THM-YUO4-2NPSTRIX35PROLRF
MPN: 2NPSTRIX35PROLRF
UPC: 850055803510
18% Bonus Bucks
List: $2,359.00Save $214.45
$2,144.55
SP Bucks$386.02
Product Info for NIGHT PEARL STRIX 35 PRO LRF 3.3-26.4x35mm Thermal Imaging Monocular
NIGHT PEARL STRIX 35 PRO LRF 3.3-26.4x35mm Thermal Imaging Monocular belongs to our big collection of NIGHT PEARL Optics. You should check out the complete selection of Thermal Imaging Optics from NIGHT PEARL which we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for NIGHT PEARL STRIX 35 PRO LRF 3.3-26.4x35mm Thermal Imaging Monocular:
| Manufacturer: | NIGHT PEARL |
| Magnification: | 3.3 - 26 x |
| Field of View, Linear: | 30 - 39.3 ft at 100 yds |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Field of View, Angle: | 5.7 - 7.5 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Width: | 2.4 in |
| Length: | 6.38 in |
| Height: | 3.03 in |
| Battery Life: | 5 hours |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 12.06 oz |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Operating Temperature: | -4 - 140 Fahrenheit |
| Range of Detection: | 1914 yds |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Memory: | 32 GB |
| Diopter Adjustment Range: | 5 - -5 dpt |
Features of NIGHT PEARL STRIX 35 PRO LRF 3.3-26.4x35mm Thermal Imaging Monocular
- Recording videos (with sound) and taking pictures, connecting via Wi-Fi to the app Night Pearl.
- Up to 5 hours operational battery life guarantees you dont have to worry about the power supply
- Laser rangefinder that allows you to measure the exact distance up to 800 m
Package Contents:
- NIGHT PEARL STRIX 35 PRO LRF 3.3-26.4x35mm Thermal Imaging Monocular
- Flip-up Lens Cover
- Protective Case
- 18650 Battery
- Charging Adapter
- USB Cable
- Wrist Strap
- Case Strap
- Neck Strap
- User Manual
- Optical Cloth