1 of 5 images
NIGHT PEARL STRIX 25 MAX Thermal Imaging, 1.4-11.5x25mm, 50 Hz, 640x512 pixels, Black, 2NPSTRIX25MAX
2 of 5 images
NIGHT PEARL STRIX 25 MAX Thermal Imaging, 1.4-11.5x25mm, 50 Hz, 640x512 pixels, Black, 2NPSTRIX25MAX
3 of 5 images
NIGHT PEARL STRIX 25 MAX Thermal Imaging Monocular, 1.4-11.5x25mm, 50 Hz, 640x512 pixels, Black, 2NPSTRIX25MAX
4 of 5 images
NIGHT PEARL STRIX 25 MAX Thermal Imaging, 1.4-11.5x25mm, 50 Hz, 640x512 pixels, Black, 2NPSTRIX25MAX
5 of 5 images
NIGHT PEARL STRIX 25 MAX Thermal Imaging, 1.4-11.5x25mm, 50 Hz, 640x512 pixels, Black, 2NPSTRIX25MAX
Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 1.4 - 11 x
- Resolution:
- 640x512 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 64O-THM-YUO5-2NPSTRIX25MAX
MPN: 2NPSTRIX25MAX
UPC: 850055803473
List: $2,299.00Save $209.00
$2,090.00
SP Bucks$41.80
Product Info for NIGHT PEARL STRIX 25 MAX 1.4-11.5x25mm Thermal Imaging Monocular
NIGHT PEARL STRIX 25 MAX 1.4-11.5x25mm Thermal Imaging Monocular is part of our massive collection of NIGHT PEARL Optics. You should definitely have a look at the complete variety of Thermal Imaging Optics from NIGHT PEARL which we provide at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for NIGHT PEARL STRIX 25 MAX 1.4-11.5x25mm Thermal Imaging Monocular:
| Manufacturer: | NIGHT PEARL |
| Magnification: | 1.4 - 11 x |
| Field of View, Linear: | 73.8 - 92.4 ft at 100 yds |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Field of View, Angle: | 14 - 17.5 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Width: | 2.32 in |
| Length: | 6.26 in |
| Height: | 2.76 in |
| Battery Life: | 5 hours |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 10.65 oz |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Operating Temperature: | -4 - 140 Fahrenheit |
| Range of Detection: | 2023 yds |
| Memory: | 32 GB |
| Diopter Adjustment Range: | 5 - -5 dpt |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
Features of NIGHT PEARL STRIX 25 MAX 1.4-11.5x25mm Thermal Imaging Monocular
- Recording videos (with sound) and taking pictures, connecting via Wi-Fi to the app Night Pearl.
- Up to 5 hours operational battery life guarantees you dont have to worry about the power supply
Package Contents:
- NIGHT PEARL STRIX 25 MAX 1.4-11.5x25mm Thermal Imaging Monocular
- Flip-up Lens Cover
- Protective Case
- 18650 Battery
- Charging Adapter
- USB Cable
- Wrist Strap
- Case Strap
- Neck Strap
- User Manual
- Optical Cloth