1 of 4 images
Night Owl Optics X-Gen Digital Night Vision Monocular w/IR Illuminator, 2x, XGEN
2 of 4 images
Night Owl Optics X-Gen Digital Night Vision Monocular w/IR Illuminator, 2x, XGEN
3 of 4 images
Night Owl Optics X-Gen Digital Night Vision Monocular w/IR Illuminator, 2x, XGEN
4 of 4 images
Night Owl Optics X-Gen Digital Night Vision Monocular w/IR Illuminator, 2x, XGEN
Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- Digital
- Diopter Adjustment Range:
- -4 - 4 dpt
- Weight:
- 7 oz
- Included Accessories:
- Standard
Code: NW-NVN-XGEN
MPN: XGEN
UPC: 635328171547
List: $149.00Save 60%
$59.99
SP Bucks$1.20
Product Info for Night Owl Optics X-Gen Digital 2x20mm Night Vision Monocular w/IR Illuminator
Night Owl Optics X-Gen Digital 2x20mm Night Vision Monocular w/IR Illuminator is part of our massive variety of Night Owl Optics Optics. Remember to have a look at the entire line of Night Vision Optics from Night Owl Optics which we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Night Owl Optics X-Gen Digital 2x20mm Night Vision Monocular w/IR Illuminator:
| Manufacturer: | Night Owl Optics |
| Night Vision Generation: | Digital |
| Field of View, Angle: | 12 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Battery Type: | AA |
| Weight: | 7 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification: | 2 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Length: | 4.8 in |
| Focus Range: | 1 m to Infinity |
| Resolution: | 240x320 pixels |
| Water Resistance Level: | None |
| Width: | 1.65 in |
| Battery Quantity: | 3 |
| Magnification Type: | Fixed |
| Sensor Resolution: | 640x480 pixels |
| Blade Material: | Rubber |
| Height: | 3.1 in |
Features of Night Owl Optics xGen 2x Digital X-Gen Night Vision Monocular:
- Easily identify targets
- Infrared illuminator
- One button and one hand operation
- Digital technology
- Field of View: 40 ft at 200 ft
Package Contents:
- Night Owl Optics xGen 2x Digital X-Gen Night Vision Monocular
- Carry Bag