1 of 7 images
Night Owl Optics iGen Night Vision Viewer Monocular, Black, Image Capture - NOIGM3X-IC
2 of 7 images
Night Owl Optics iGen Night Vision Viewer Monocular, Black, Image Capture - NOIGM3X-IC
3 of 7 images
Night Owl Optics iGen Night Vision Viewer Monocular, Black, Image Capture - NOIGM3X-IC
4 of 7 images
Night Owl Optics iGen Night Vision Viewer Monocular, Black, Image Capture - NOIGM3X-IC
5 of 7 images
Night Owl Optics iGen Night Vision Viewer Monocular, Black, Image Capture - NOIGM3X-IC
6 of 7 images
Night Owl Optics iGen Night Vision Viewer Monocular, Black, Image Capture - NOIGM3X-IC
7 of 7 images
Night Owl Optics iGen Night Vision Viewer Monocular, Black, Image Capture - NOIGM3X-IC
Tap Tap to Zoom
Documents
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Night Vision Generation:
- 2
- System/Lens Resolution:
- 30 lp/mm
- Weight:
- 19.1 oz
- Included Accessories:
- Standard
- Additional Features:
- Memory - SD card, up to 32 GB
Code: NW-NVN-NOIGM3X-IC
MPN: NOIGM3X-IC
UPC: 635328171110
On Sale
List: $699.00Save 34%
$459.99
SP Bucks$9.20
Product Info for Night Owl Optics iGen 2.6x41 mm Image Capture Night Vision Monocular NOIGM3X-IC
Night Owl Optics iGen 2.6x41 mm Image Capture Night Vision Monocular NOIGM3X-IC is part of our massive variety of Night Owl Optics Optics. You should definitely browse the entire selection of Night Vision Optics from Night Owl Optics which we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Night Owl Optics iGen 2.6x41 mm Image Capture Night Vision Monocular NOIGM3X-IC:
| Manufacturer: | Night Owl Optics |
| Night Vision Generation: | 2 |
| System/Lens Resolution: | 30 lp/mm |
| Battery Type: | AA |
| Weight: | 19.1 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Additional Features: | Memory - SD card, up to 32 GB |
| Magnification: | 2.6 x |
| Objective Lens Diameter: | 41 mm |
| Field of View, Linear: | 630 ft at 1000 yds |
| Focus Range: | 16 in to Infinity |
| Battery Life: | 2.3, continuous use with IR on High hours, 4.5 hours |
| Water Resistance Level: | None |
| Battery Quantity: | 4 |
| Magnification Type: | Fixed |
| Attachment Type: | Tripod |
| Dimensions: | 9 x 4 x 2.5 in |
Features of Night Owl Optics iGen Image Capture Night Vision Monocular NOIGM3X-IC
- Model: NOIGM3X-IC
- Magnification: 2.6x
- Angle of View: 12 degrees
- Field of View: 70 ft @ 330 ft
- Range of View: 16" to Infinity, 30 lp/mm
- Resolution: Edge to Edge
- Power Supply: 4 AA Batteries (not included)
- Weight: 19.1 oz
- Dimensions: 9.0" x 4.0" x 2.5"
- Ambient light amplification of 650 times
- Works day or night
- Variable Frame Rate - user adjustable exposure time to enhance light-gathering capability. From 2 fps to 30 fps
- Infrared Intelligence - 3 modes. Wattage adjusts automatically as needed for varying levels of darkness
- Enhanced infrared sensitivity - double that of intensifier tube technology
- Variable display brightness
- Clarity across the screen - edge to edge
- Programmable time out features
- Color output choices
- Video composite output
Package Contents:
- Night Owl Optics iGen Image Capture Night Vision Monocular NOIGM3X-IC
- Carry case
- Image Capture memory card