1 of 8 images
Night Owl NexGen II Monocular 50mm NOXM50
2 of 8 images
Night Owl NexGen I Monocular, 50mm, Plastic Lens - Black - NOXM50
3 of 8 images
Night Owl NexGen I Monocular, 50mm, Plastic Lens - Black - NOXM50
4 of 8 images
Night Owl NexGen I Monocular, 50mm, Plastic Lens - Black - NOXM50
5 of 8 images
Night Owl NexGen I Monocular, 50mm, Plastic Lens - Black - NOXM50
6 of 8 images
Night Owl NexGen I Monocular, 50mm, Plastic Lens - Black - NOXM50
7 of 8 images
Night Owl NexGen I Monocular, 50mm, Plastic Lens - Black - NOXM50
8 of 8 images
Night Owl NexGen I Monocular, 50mm, Plastic Lens - Black - NOXM50
Tap Tap to Zoom
Documents
- Night Vision Generation:
- 1
- Image Intensifier Tube:
- Gen 1
- Diopter Adjustment Range:
- -4 - 4 dpt
- Weight:
- 16 oz
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
- Image Intensifier Color:
- Green Phosphor
Code: NW-NVN-NOXM50-EE
MPN: NOXM50
UPC: 635328171219
List: $399.00Save 35%
$259.00
SP Bucks$5.18
Product Info for Night Owl NexGen I 5x50mm Night Vision Monocular
Night Owl NexGen I 5x50mm Night Vision Monocular belongs to our big collection of Night Owl Optics Optics. Be sure to explore the entire line of Night Vision Optics from Night Owl Optics which we feature at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Night Owl NexGen I 5x50mm Night Vision Monocular:
| Manufacturer: | Night Owl Optics |
| Night Vision Generation: | 1 |
| Image Intensifier Tube: | Gen 1 |
| Field of View, Angle: | 15 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Battery Type: | 3V 123 Lithium |
| Weight: | 16 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Magnification: | 5 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Battery Life: | 45 - 100 hours |
| Water Resistance Level: | None |
| Image Intensifier Color: | Green Phosphor |
| Attachment Type: | None |
| Magnification Type: | Fixed |
| Dimensions: | 7.75 x 3.79 x 2.48 in |
| Minimum Focus Distance: | 5.7 ft |
| Blade Material: | Rubber |
Features of Night Owl NexGen I Compact Monocular 50mm NOXM50:
- 5x magnification
- High-quality generation-1 image intensifier tube
- Built-in columnated infrared illuminator for use in complete darkness or to improve target recognition in any environment
- Objective and ocular lenses constructed of high-quality all-glass optics
- Soft-touch rubberized finish
- Impact-resistant molded thermoplastic lens housing
Package Contents:
- Night Owl NexGen I Durable Monocular 50mm NOXM50
- Carry Bag